راه های تقویت چهار مهارت اصلی زبان چیست؟

شنیدن، خواندن، نوشتن، صحبت کردن، چهار مهارت اصلی یادگیری یک زبانه که برای تسلط به یک زبان لازمه که هر چهار مهارت رو به اندازه قابل توجهی تقویت کنیم. ولی بعضی وقتا لازم نیست هر چهار تا مهارت رو با هم داشته باشین. مثلا قصد مسافرت به یک کشور خارجی رو دارین و برای رفتن لازمه که مکالمتون رو قوی کنین. برای این مورد نیاز دارین که مهارت شنیدن و صحبت کردن رو تقویت کنین. یا مثلا شما مترجمی هستی که باید به مهارت های خواندن و نوشتن تسلط داشته باشی. البته مترجم های همزمان داستانشون متفاوته. یا مثلا قصد مهاجرت داری، اینجا دیگه باید هر چهار تا مهارت رو حسابی کار کنی.

بریم سراغ چهار مهارت و ببینیم چطور میشه این چهار جذاب زبان رو تقویت کرد؟

خواندن

نمیدونم چرا زبان آموزا اکثر مواقع این مهارت رو نادیده میگیرن و بهش توجهی ندارن. ببینین دوستان لازمه یادگیری اصلی زبان اینه که شما بتونین بخونین. میدونم که متدهایی وجود داره که یه نوزاد تازه متولد شده، بدون قدرت خواندن و نوشتن، باعث یادگیری یک زبان جدید میشه، اما در نظر داشته باشین که ارتقا سطح زبان شما با قدرت خواندن چند برابر میشه چون به منابع بیشتری دسترسی خواهید داشت. شما باید دایره لغاتتون رو تقویت کنین و گسترش بدین. قدرت درک مطلب و قواعد دستوری هم لازمش خوندنه.

حالا برای تقویت خواندن چیکار کنیم؟

میتونین روزی حداقل یه داستان کوتاه بخونین. خوندن بهتون کمک میکنه دایره واژگان رو بالا ببرین. بعضیا مجله دوست دارن، بعضیا عشق مقاله ان، بعضیا خوندن اخبار رو دوست دارن. نکته مهم همه این علاقه ها خوندن هستش. ساده ترین روش برای خوندن یه مطلب، سرچ گوگله که در دسترس همه قرار داره و هیچ بهونه ای هم براش قابل قبول نیست.

نوشتن

یکی از پرکاربردترین مهارت های یادگیری زبان مهارت نوشتنه. بسیاری از افراد تو حوزه ترجمه مخصوصا ترجمه کتبی فعالیت دارنن و از این مهارت به نحو عالی استفاده میکنن.

شاید بهتره که برای تقویت این مهارت، مهارت های دیگه رو تا حدی بلد باشین و با تمرین به بالا بردن مهارت نوشتن خودتون کمک کنین. ترجمه کنین و تا حدی دایره واژگان و قواعد خودتون رو بالا ببرین. برای خودتون دفترچه ای داشته باشین و اتفاقات روزمرتون رو تو دفترچه یادداشت کنین. برای خودتون یه الگو بسازین. شاید تو مرحله اول کار سختی باشه اما به مرور به نوشتن عادت میکنین. کلمات قلمبه سلمبه بنویسین و هر چی تو ذهن دارین رو کاغذ بیارین. اگه دوست دارین مترجم کتبی بشین تا جایی که میتونین ترجمه کنین. مقاله های زیادی تو اینترنت وجود داره که میتونین ازشون استفاده کنین.

شنیدن

بریم سراغ یکی از چالش برانگیزترین مهارت های زبان. به این دلیل میگم چالش برانگیز که شما هر چقدر هم که مهارت شنیداریتون خوب باشه ممکنه تو یه موقعیت خاصی قرار بگیرین که طرف مقابل به خاطر داشتن لهجه ای خاص یا عدم تسلط طرف مقابل به زبان مورد نظر به خوبی صحبت نکنه و شما متوجه اون نباشین. این مسئله برای مترجمین همزمان، یا افرادی که قصد درس خوندن تو کشورهای دیگه رو دارن دغدغه بزرگیه.

برای تقویت این مهارت باید تمرین زیادی داشته باشین. کتاب صوتی، موسیقی، فیلم و سریال، کلیپ های آموزشی میتونه راه حل مناسبی برای تقویت مهارت شنیداری شما باشه.

بخش آموزش روسی در خیابان رو از دست ندین تا با استفاده از این آموزش ها مهارت شنیداری شما رشد چشمگیری داشته باشه.

صحبت کردن

رسیدیم به مهمترین مهارتی که یک زبان آموز باید بلد باشه. بذارید باهاتون راحت صحبت کنم. تا میتونین صحبت کنین حتی به غلط! حتی با خودتون!

شاید خیلیاتون دوست یا شخصی که به زبان روسی یا هر زبان دیگه ای صحبت کنه، نداشته باشین. اما این دلیل نمیشه که دست از تمرین بر دارین. یکی دیگه از تمرینات صحبت کردن، دیدن فیلم و سریاله. فقط در نظر داشته باشین که برای یادگیری، فیلم تماشا می کنین نه لذت بردن از اون. یاد بگیریم که یه خارجی چطور تلفظ میکنه و چه اصطلاحاتی رو استفاده میکنه. موسیقی هم میتونه تاثیر خوبی برای بالا بردن مهارت صحبت کردن داشته باشه، به شرط اینکه موسیقی ای رو انتخاب کنیم که متن خوبی داشته باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =