چگونه حس اعتماد به نفس در مکالمه را تقویت کنیم؟

موسسه انتشارات جانسون، جان اچ جانسون، اولین آفریقایی آمریکایی که اسمش تو فوربس ثبت شد، میگه:

اگه پسر فقیری اهل آرکانزاس تونسته موفق بشه پس هرکسی میتونه.

هر کسی برای اعتماد به نفس پیدا کردن در یادگیری زبان روش خاص خودش رو داره ولی چندتا روش متداول تو ایجاد اعتماد به نفس وجود داره که تو ادامه این مقاله بهشون اشاره می کنیم.

در کل اعتماد به نفس یعنی اعتماد داشتن به توانایی‌های خود. خیلی جاها تو خیلی کارها اعتماد به نفس داریم و تو خیلی کارها اعتماد به نفس نداریم مثلاً هممون سالن بازیم و از تنیس فراری. بزارین مثال زبانی بزنم، مثلن شما وقتی که به زبان روسی با یه دوست روس زبان می خوایین صحبت کنین اعتماد به نفس دارین ولی برای سخنرانی در یک سمینار روسی این اتفاق نمی افته. پس میشه نتیجه گرفت که داشتن اعتماد به نفس تا حدی به موقعیت‌های خاص ارتباط داره.

شما باید باور داشته باشین که اگه یادگیری هر چیزی رو شروع کنین اونو بالاخره به دست میارین، باید شک و تردید رو کنار گذاشت تا پیشرفت خودشو نشون بده.

ما تو    بهتون قول میدیم که هر کسی تو هر سنی میتونه زبان رو یاد بگیره کافیه چند تا نکته تو داشتن اعتماد به نفس رو رعایت کنه.

۱. باور داشتن

با ترس های خودتون روبرو بشید و از صحبت کردن با دیگران نترسید

۲. تا میتونید صحبت کنید

هرچی بیشتر تمرین کنین چیزهای بهتری نصیبتون میشه . تکرار کردن ارزش داره . تصور کنین برای اولین بار سوار دوچرخه شدین یا برای اولین بار می پرین تو آب تا شنا کنین خانم های محترم تصور کنین اولین باره که آشپزی می کنین یا چه خانوم چه آقا اولین باره که می خوایین رانندگی کنین.

فقط یک لحظه فکر کنین که تو اون لحظه چه احساسی داشتین؟ دقت کردین دومین بار تون با اولین بار چقدر تفاوت داشته؟

هرچی بیشتر ادامه می دادین تسلط و تمرکز تون بالاتر می‌رفت. صحبت کردن هم دقیقا به همین شکله، باید تا می تونین با صحبت کردن تمرین کنین و اعتماد به نفستون رو بالا ببرین.

۳. گوش کنید، صحبت کنید، بخونید، بنویسید و تکرار کنید

کم کم شروع کنید مثلا ۱۰ دقیقه در روز . بعد این ۱۰ دقیقه رو افزایش بدین تا تبدیل به عادت بشه. معمولاً برای تبدیل شدن چیزی به عادت سه هفته زمان لازمه پس کافیه سه هفته پشت سر هم بیاین تو سایت و از مطالب آموزشی ما استفاده کنین.

برای تقویت مهارت شنیداری از پادکست ها و ویدیوها استفاده کنید.

برای صحبت کردن میتونید مدلهای جملات مربوط به مکالمه رو از دل ویدئوها به ذهنتون بسپارین و تمرین کنین.

برای خواندن از متون داخل سایت استفاده کنید.

برای نوشتن نیاز دارین تا هر چی که یاد می گیرین رو چند بار روی کاغذ بیارین تا تو ذهنتون تثبیت بشه.

برای تکرار هم کافیه از تکنیک سایه استفاده کنین.

۴. خواندن با صدای بلند

مطالب خوب رو پیدا کنین و با صدای بلند اونا رو بخونین این کار باعث روان شدن گفتار شما میشه. جملات رو درست ادا می کنین با لهجه خوب و سلیس. کافیه تمرین کنین و معجزه با صدای بلند خوندن رو امتحان کنین اگه کلمه ای رو ندونستین و تلفظش براتون سخت بود اصلاً ناامید نشین و به خوندنتون ادامه بدین. نهایتا چند تا لغت رو از فرهنگ لغت چک میکنین.

۵. به صدای اطرافتون گوش کنید

زبان مد نظر شما همه جا هست: ویدیو، پادکست، رادیو، کانال و گروه ها و … فقط خوب گوش کنین و تمرین کنین.

۶. آینه بهترین دوست شما

با آینه صحبت کنین نترسین کسی بهتون نمیگه اینو نگاه دیوونه شده! تو خلوت این کار رو انجام بدین باور کنین صحبت کردن با آینه باعث اعتماد به نفس شما میشه.

۷. داوطلب شدن

برای گفتن چیزی داوطلب بشید اگه تو کلاس شرکت میکنین دستتون رو بالا ببرین و در مورد چیزی نظر بدین یا جواب سوالی رو بگین و به اطرافیانتون تو درک مطالب کمک کنین. جدا از بحث یادگیری زبان داوطلب شدن برای شرکت در کارهای گروهی و کمک کردن به دیگران می تونه باعث افزایش اعتماد به نفس شما بشه.

۸. جملات کامل به جای کلمه به کلمه

یاد گرفتن عبارت ها و جملات کاربردی با کلمات جدید به همراه مثال ها و کاربرد اونا تو جملات به شما کمک میکنه تا سریعتر در مکالمه روان تر بشین. برای یادگیری لغات جدید با مثال و تلفظ اونا و نحوه کاربرد شون تو جمله از لغات و جمله های سطح بندی شده تو ویدئو ها و پادکست ها استفاده کنین.

۹. نگران قواعد دستوری نباشید

نگاه به قواعد دستوری تو هر زبانی متفاوته چیزی که مهمه اینه که حتی خیلی از افرادی که سلیس و روان صحبت می کنن اشتباهات قواعدی دارن . از اشتباه کردن نترسین و بدون ترس از قضاوت شدن صحبت کنین.

۱۰. از منابعی استفاده کنید که همه جا در دسترس باشند.

تا دلتون بخواد وبسایت و وبلاگ وجود داره این که کدومشون رو انتخاب کنین به عنوان منبع آموزشی خودتون سوال اصلیه.

وب سایتی رو انتخاب کنین که هر روز در حال به روز رسانی مطالب آموزشی هستش و میتونید هر روز موضوعات جدید رو آموزش ببینین.

۱۱. لغات جدیدی که یاد میگیرید رو در مکالمه استفاده کنید.

این کار باعث افزایش اعتماد به نفس خودتون تو استفاده از لغات جدید و جذاب به هنگام مکالمه میشه و از طرفی همه این لغات به حافظه بلند مدتتون میره.

۱۲. تمرین، تمرین، تمرین

همین الان تو سایت ما ثبت نام کنین و تا میتونین به صورت رایگان از مطالب سایت استفاده کنین و فراموش نکنین، تمرین، تمرین، تمرین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − دو =