یادگیری زبان با پادکست

تصور کنین بتونین روزی ۱ تا ۳ ساعت تمرین زبان داشته باشین و‌برای این کار هیچ زمان اضافی لازم نداشته باشین و بتونین همزمان با کارهای دیگه، مثلا حین رانندگی به محل کار، آشپزی، بانک، ایستگاه اتوبوس و مترو و یا حتی صف نانوایی به راحتی و بدون هیچ مزاحمتی بتونین زبان یاد بگیرین. به نظرتون همچین چیزی چطور ممکنه؟ جواب اینه که همچین چیزی فقط از پادکست ها برمیاد. در واقع پادکست ها به وجود اومدن که این کار رو برای شما ممکن بسازن. پس تا دیر نشده وارد دنیای پادکست ها بشین و از مزایای اونها نهایت استفاده رو ببرین. پادکست ها مزایای مثبتی دارن که تو این مقاله به اونها اشاره می کنیم.

۱) یادگیری زبان، هر جا و هر زمان!

تا زمانی که یک‌ موزیک پلیر دارین، میتونین هر جا و هر وقت که دلتون می خواد زبان یاد بگیرین. خوبی پادکست اینه که برخلاف رادیو و تلویزیون، این شما هستین که انتخاب می کنین کی و‌کجا به یه فایل آموزشی گوش کنین. پس انتخاب زمان و مکان مناسب برای یادگیری زبان با پادکست بطور کامل در اختیار شماست.

۲) یادگیری پادکست هیچ وقت اضافه ای نمیگیره.

بر خلاف کتاب خوندن، که یه فعالیت مستقل به حساب میاد و عملن نمیشه همزمان با این عمل، عمل دیگه ای انجام داد، گوش کردن به پادکست می تونه همزمان با یه عمل دیگه باشه. شما میتونین در حین انجام فعالیت های روتین خودتون مثل رانندگی، ایستگاه اتوبوس یا مترو، در فروشگاه حین خرید و یا حتی حین انجام فعالیت ورزشی به پادکست گوش کنین. پس هیچ محدودیتی برای انجام این کار نیست.

۳) پادکست ها رایگان هستن!!!

اکثریت قریب به انفاق پادکست های آموزشی مخصوصن در حوزه زبان خارجی کاملن رایگان هستن. خب چه چیزی بهتر از این که رایگان زبان یاد میگیرین!؟

۴) بهترین راه برای تقویت مهارت شنیداری

اگر می خوایین مهارت شنیداری خودتون رو تقویت کنین، بهترین راه گوش کردنه! پادکست مثل یه نمایش رادیویی می مونه و اگه بتونین نسخه های مناسب رو‌پیدا کنین، قطعن بهشون معتاد میشین. نگران نباشین که نمی تونین هر چیزی که گفته میشه رو درک کنین. اگه بطور جدی و مداوم گوش کنین، هم گوشتون عادت می کنه و هم چیزهای زیادی یاد می گیرین. مهم اینه که تلاش کنین و ایده موضوعی که درباره اش صحبت میشه رو درک کنین.

۵) ابزار ایده آل برای تقویت لهجه و مهارت گفتاری

با استفاده از پادکست می تونین علاوه بر اینکه مهارت شنیداریتون رو تقویت می کنین، لهجه و مهارت گفتاریتون رو هم ارتقا بدین. به این صورت که بعد از شنیدن هر جمله، پادکست رو متوقف کنین و اون چه که شنیدین رو مثل گوینده با همون تلفظ، لهجه و حس تکرار کنین. ولی تو این کار اصولی عمل کنین. نه اینکه ادا در بیارین و بیراهه برین. به نظر نمیاد راهی بهتر از پادکست برای تقویت لهجه موثر باشه.

۶) بارها و بارها گوش کنین

پادکست یه امتیاز ویژه داره و اون هم این که زبان آموز رو به سمت خودآموزی هدایت میکنه. اگه چیزی رو درک نمی کنین، می تونین بارها و بارها فایل رو به عقب برگردونین و دوباره گوش کنین. یا می تونین کل فایل رو چند بار گوش کنین و بطور کامل روی فایل مورد نظر تسلط  پیدا کنین. حتی می تونین برای درک بهتر سرعت فایل رو کم و زیاد کنین. چی از این بهتر؟

استفاده از پادکست خیلی آسونه!

همونطور که گفتیم، بر خلاف رادیو وتلویزیون که برنامه مورد نظر رو طبق ساعت مشخص و فقط یک باردر روز یا نهایت با یک دفعه تکرار پخش می کنن، پادکست ها رو میشه روزی چند بار در زمان و‌مکان دلخواه گوش کرد. انتخاب نوع فایل و موضوع با شماست و باز هم بر خلاف رادیو و تلویزیون مجبور نیستین که موضوع انتخابی اونها رو دنبال کنین. پادکست به شما این امکان رو میده که هر جا که مایلین، هر زمان که مایلین، با هر سرعتی که دوست دارین و هر موضوعی که دوست دارین رو گوش کنین و ضمن لذت بردن از موضوع انتخابی، مهارت شنیداری و گفتاری و لهجه و دایره واژگان خودتون رو تقویت کنین. فقط یادتون باشه که برای تمرین با پادکست، حتما به متن اون هم دسترسی داشته باشین و همینطوراز یک دفترچه برای یادداشت کردن لغات و اصطلاحات جدید استفاده کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + نه =